Käytämme evästeitä tarjoamamme sisällön ja mainosten räätälöimiseen, sosiaalisen median ominaisuuksien tukemiseen ja kävijämäärämme analysoimiseen. Jaamme myös sosiaalisen median, mainosalan ja analytiikka-alan kumppaneillemme tietoa siitä, kuinka käytät sivustoamme. Näytä tiedot
Sulje

Savo Volleyn ottelut jatkuvat Itävallassa

Savo Volleyn ottelut jatkuvat Itävallassa

 

Savo Volley ei lähde takki auki Itävaltaan Challenge cupin toisen kierroksen toiseen osaotteluun VCA Amstetteniä vastaan, vaikka ensimmäinen osaottelu Kuopiossa oli suorastaan murskaavan yksipuolinen savolaisnäytös.

- Emme missään nimessä saa mennä siihen halpaan, että tuudittautuisimme helppoon voittoon, muistuttaa Savo Volleyn päävalmentaja JUKKA TUOVINEN.

- Olen nähnyt vastustajan pelaavan huomattavasti parempaa peliä, mitä se Kuopiossa pelasi. Kotietu on europeleissä paljon tärkeämpi kuin kotoisessa liigassa.

- Vastustajan peli muuttuu varmasti siitä, mitä se oli Kuopiossa.  Savo Volley lähti matkalle maanantaiaamuna bussilla. Joukkue lentää Helsingistä Riikan kautta Wieniin, ja saapuu parin tunnin bussiajelun jälkeen Amstetteniin myöhään maanantai-iltana.

Ottelu alkaa tiistaina 4. päivänä joulukuuta kello 20 Suomen aikaa.

Joukkue matkustaa Itävaltaan täydellä kokoonpanolla, joten valmentaja Tuovinen saa koota kentälle parhaan mahdollisen koostumuksen.

- Vastustajalla on pari hyvää syöttäjää, ja heidän varalleen teemme jotain pieniä vastaanottoryhmityksen muutoksia, muuten torjunta/puolustuspelaamiseen ei tule muutoksia, sanoo Jukka Tuovinen.
 
Valmentaja Tuovinen ei ole huolestunut joukkueensa vireystilasta, vaikka edessä onkin etukäteen ajateltuna kenties helppo peli.

- Missään nimessä ei ole helppo peli. Joukkueella on hyvä fiilis, ja fakta on, että tällaisessa tilanteessa valmistautuminen korostuu, kentälle ei voi mennä vain pelailemaan.

Savo Volleyn tiedotteesta / UrheiluSuomi.com


Takaisin edelliselle sivulle




Markuss Cielavs palasi Savo Volleyn paitaan

Markuss Cielavs palasi Savo Volleyn paitaan

Savo Volleyssa pääsarjauraansa aloitellut Markuss Cielavs, 25, palaa takaisin keltamustiin väreihin.

Lue lisää
Aleksander Rastamo on Savo Volleyn tulevan kauden hakkuri

Aleksander Rastamo on Savo Volleyn tulevan kauden hakkuri

Hakkuri Aleksander Rastamo, 26, on tehnyt vuoden mittaisen pelaajasopimuksen Savo Volleyn kanssa.

Lue lisää
Tommi Siirilä jatkaa Savo Volleyssa

Tommi Siirilä jatkaa Savo Volleyssa

Keskipelaaja Tommi Siirilä, 32, teki yksivuotisen jatkosopimuksen Savo Volleyn kanssa. Kyseessä on kolmas peräkkäinen kausi Savossa.

Lue lisää
Savo Volley palaa parin viikon harjoittelutauolta

Savo Volley palaa parin viikon harjoittelutauolta

Savo Volley pelaa kauden kolmannen ottelunsa lauantaina 4. päivänä marraskuuta. Suonenjoella kello 17 alkavassa ottelussa vastustajaksi saapuu TUTO Volley Turusta.

Lue lisää
Savo Volleyn paluu liigapeleihin sujui mallikkaasti

Savo Volleyn paluu liigapeleihin sujui mallikkaasti

Keskipelaaja Tommi Siirilä oli vahvassa vedossa, kun Savo Volley pelasi ensimmäisen Mestaruusliigan pelinsä liki kahteen kuukauteen. Raision Loimu kaatui kotihallissaan puhtaasti 0-3.

Lue lisää
Savo Volley ja Pielaveden Sampo virittelivät koneistojaan harjoitusottelussa

Savo Volley ja Pielaveden Sampo virittelivät koneistojaan harjoitusottelussa

Savo Volley katkaisi pitkän ottelutaukonsa pelaamalla harjoitusottelun Pielaveden liikuntahallilla Pielaveden Sampoa vastaan.

Lue lisää