Käytämme evästeitä tarjoamamme sisällön ja mainosten räätälöimiseen, sosiaalisen median ominaisuuksien tukemiseen ja kävijämäärämme analysoimiseen. Jaamme myös sosiaalisen median, mainosalan ja analytiikka-alan kumppaneillemme tietoa siitä, kuinka käytät sivustoamme. Näytä tiedot
Sulje

Blues piti kolme pistettä Espoossa

 

Blues piti kolme pistettä Espoossa


Aina oma hyvä peli ei riitä voittoon, se nähtiin viimeksi torstaina Espoossa. KalPa laittoi Blues-vahti Petri Koiviston hikoilemaan 31 torjunnan edessä, Ari Ahosen venyttyä 19 kiekon tielle. Ahonen oli jälleen kerran mies paikallaan ja tarjosi joukkueelleen mahdollisuuden voittaa, mutta Bluesin kaksi tahtomaalia läheltä olivat nyt ottelun ratkaisu. KalPan tasoituksesta vastasi ylivoimalla Sakari Salminen, joka nosti maalimääränsä jo yhdeksään. Viime kaudella porilaisvahvistus nakutti 12 maalia ja kun oma ennätys on 16, on se hyvin mahdollista laittaa tällä kaudella uusiksi.

Lyhyessä ajassa hurmoksen löytänyt ja sen myös pisteiksi muuttanut Blues lihotti pistepussiaan nyt kolmannessa ottelussa peräjälkeen. Voittomaali syntyi ajassa 59:36, joten kauaksi savolaiset eivät kotiintuliaisista jääneet, mutta riittävän kauaksi. KalPalle ottelu oli 17. ja kolmas, jossa pistepussi ei karttunut. KalPa jatkaa SM-liigan kärjessä, ottelun Pelicansia ja Ässiä enemmän pelanneena.

KalPan SM-liigaviikko päättyy kotiyleisön edessä, vastustajana HPK.

KalPan tiedotteesta / UrheiluKuopio


Takaisin edelliselle sivulle


Kalevan Pallo - logo

KalPa - 2011-2012 Miesten edustusjoukkue

Pelaajat kaudella 2011-2012

Ottelut kaudella 2011-2012

Seuran tiedot - Seuran kotisivut



Tuomas Salmela KalPaan

Tuomas Salmela KalPaan

Puolustaja Tuomas Salmela saapuu vahvistamaan KalPan alakertaa. 29-vuotiaan Salmelan pelaajasopimus KalPan kanssa kattaa loppukauden.

Lue lisää
Oliver Larsenin pelaajasopimus on purettu

Oliver Larsenin pelaajasopimus on purettu

KalPan ja puolustaja Oliver Larsenin välinen, Liiga-kausia 2024–2026 koskeva pelaajasopimus on purettu.

Lue lisää
Elias Koponen siirtyy vuokralle Joensuun Kiekko-Poikien paitaan

Elias Koponen siirtyy vuokralle Joensuun Kiekko-Poikien paitaan

KalPa-hyökkääjä Elias Koponen siirtyy Mestiksessä pelaavan Joensuun Kiekko-Poikien paitaan toistaiseksi voimassa olevalla vuokrasopimuksella.

Lue lisää
Miikka Pitkänen palaa KalPaan Jukureiden riveistä

Miikka Pitkänen palaa KalPaan Jukureiden riveistä

KalPa-hyökkäys vahvistuu tutulla nimellä, kun Miikka Pitkänen palaa kasvattajaseuransa paitaan loppukauden kattavalla pelaajasopimuksella.

Lue lisää
Pelaajaliikennettä Kuopion ja Iisalmen välillä

Pelaajaliikennettä Kuopion ja Iisalmen välillä

IPK:n sopimuspelaajat Hugo Gallet, Roope Laavainen ja Henrik Tikkanen edustavat loppukauden ajan KalPaa. KalPan sopimuspelaajista puolestaan Otto Huttunen, Eric Hjorth sekä Juuso Mäenpää viilettävät loppukauden IPK:n riveissä Mestiksessä.

Lue lisää
Sami Tavernier KalPan hyökkäykseen

Sami Tavernier KalPan hyökkäykseen

KalPa-hyökkäys saa kaivattua lisäleveyttä, kun 23-vuotias laitahyökkääjä Sami Tavernier liittyy keltapaitoihin loppukauden kattavalla sopimuksella. Tuore sopimus sisältää myös option Liiga-kaudesta 2021-2022.

Lue lisää